Kamery IP. Klucz do sukcesu domowego monitoringu.

Kamery IP. Klucz do sukcesu domowego monitoringu.

Zapewnienie bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców niekoniecznie musi wiązać się ze współpracą z firmą ochroniarską lub ekspertami, którzy zamontują w budynku i na terenie naszej posesji odpowiednie systemy monitorowania. Skuteczny, domowy monitoring można sobie zapewnić również na własną rękę. Wystarczy zakup odpowiedniej kamery IP.

Co to właściwie jest kamera IP?
Tradycyjne kamery analogowe powoli odchodzą w przeszłość. Ich miejsce zajmują urządzenia, które stanowią idealne połączenie tradycyjnego sprzętu rejestrującego dźwięk i obraz z funkcjonalnymi cechami komputerów. To właśnie kamery IP. Tego typu urządzenia posiadają adres IP. To przydatna funkcjonalność, gdyż pozwala nie tylko na rejestrację dźwięku i obrazu, ale również przekazywanie go w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci. Takich kamer wcale nie trzeba podłączać do komputera. Wystarczy, że są podpięte do źródła zasilania i mogą działać zupełnie samodzielnie. Na terenie obiektu monitorowanego wymagane jest, rzecz jasna, połączenie z siecią. 

Jak to działa?
Kamerę IP podłącza się do sieci lokalnej i właściwie od razu można zyskać podgląd wybranego terenu. Właściciel obiektu ma dostęp do emitowanych obrazów i dźwięków niezależnie od tego, gdzie się znajduje i w jakim czasie. Wystarczy dostęp o Internetu, by połączyć się z kamerą. Kamera jest z reguły zasilana przez zasilacz sieciowy. Istnieje jednak możliwość zasilania za pomocą wtyczki PoE (Power over Ethhernet). 

Wielofunkcyjność kamer IP
Kamery IP posiadają obecnie wiele funkcji. Im bardziej złożone i zaawansowane urządzenie, tym jest ich więcej. Dlatego też ceny takich kamer wahają się od ponad 100 zł do nawet kilku tysięcy zł. Z pewnością warto wybrać kamerę posiadającą tryb nocny, która dzięki promiennikowi podczerwieni jest w stanie dać wyraźny podgląd na miejsca słabo oświetlone, a nawet zupełnie ciemne.

Rodziców małych dzieci z pewnością zainteresują kamery z funkcją elektronicznej niani. Takie urządzenie sprawdza się nie tylko, jako element monitoringu. Dzięki niemu możemy w każdej chwili obserwować, co dzieje się w pokoju maluszka i z oddali czuwać nad jego spokojnym snem. Jak potrzebny jest tego typu gadżet wiedzą jedynie mamy, które co chwilę zaglądają do pokojów swoich niemowlaków w trakcie ich drzemki. 

Niektóre kamery wyposażone są także w specjalne oprogramowanie, które ułatwia obsługę i zarządzanie nagraniami. Zarejestrowany dźwięk i obraz można przeglądać dzięki nim na dowolnym urządzeniu mobilnym np. smartfonie oraz na komputerze. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *