Plusy i minusy monitoringu bezprzewodowego

Plusy i minusy monitoringu bezprzewodowego

Mimo, że osoby prywatne oraz właściciele firm doceniają zalety stosowania monitoringu, bardzo często rezygnują z jego instalacji, obawiając się bardzo wysokich kosztów oraz konieczności poprowadzenia okablowania. Wyobrażają sobie kute ściany, mnóstwo gruzu i bałaganu. Na szczęście wizja ta jest daleka od rzeczywistości. Na rynku są dostępne systemy monitoringu bezprzewodowego, które można bez trudu zamontować w obiektach wykończonych. Rozwiązanie to ma oprócz niewątpliwych zalet, również swoje wady. Zacznijmy jednak od plusów monitoringu bezprzewodowego.

Plusy bezprzewodowego monitoringu
Najważniejszą zaletą monitoringu bezprzewodowego jest z pewnością jego łatwy montaż. Instalację tego typu możemy założyć w każdym, dowolnym miejscu. Nie wymaga ona okablowania. Nie jest konieczna również ingerencja w ściany. Montaż przebiega bardzo szybko i sprawnie, co jest bardzo istotne w momencie instalowania monitoringu w miejscu pracy. Instalacja systemu w żaden sposób nie zakłóca pracy i jest on gotowy do działania jeszcze w tym samym dniu.

Kolejna zaleta systemów bezprzewodowych to niezależność kamer od instalacji przewodowej. Dzięki temu kamery możemy dowolnie przestawiać, w zależności od potrzeb. Możliwe jest uzyskanie idealnego obrazu chronionej powierzchni. Kamery można zainstalować w konkretnej strefie obiektu albo ukryć je lub zamaskować, gdy nie chcemy, aby były łatwo widoczne.

Brak okablowania oznacza także brak kosztów z tym związanych. Przewody mogą przecież generować spore koszty. Ich poprowadzenie oraz połączenie zajmuje z reguły mnóstwo czasu, a ukrycie okablowania, między innymi poprowadzenie listew maskujących to kolejny problem. 

Następną zaletą bezprzewodowych kamer jest możliwość ich przeniesienia w przyszłości. Zdarzają się przecież sytuacje, zmiany miejsca zamieszkania czy siedziby firmy. Bezprzewodowy system monitorowania można wówczas „zabrać” ze sobą.

Minusy bezprzewodowego monitoringu
Niestety, tego rodzaju systemy nie są w stanie zapewnić maksymalnej skuteczności. O ile w obiektach mieszkalnych w zupełności wystarczają, mogą nie sprawdzić się w przypadku obiektów biurowych lub wielkopowierzchniowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że na naszym rynku nie istnieją obecnie routery, które mogą obsłużyć więcej, niż 5-6 kamer. Niemożliwe jest, zatem stworzenie kompleksowego systemu monitoringu bezprzewodowego na naprawdę dużych powierzchniach. Dodatkowe problemy może generować zasięg WiFi. Przy braku stabilności połączenia trudno mówić o pewnej ochronie. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *