Zalety monitoringu mobilnego

Zalety monitoringu mobilnego

Monitoring mobilny to jedno z rozwiązań, które pozwala skutecznie chronić nasz samochód przed wandalami oraz uszkodzeniami na parkingu. Działa na podobnych zasadach, jak zwykły monitoring używany w domach oraz na posesjach. Jakie zalety posiada i czy warto go zamontować? Oto nasz krótki poradnik na temat monitoringu mobilnego. 

Zwykły, a jednak niezwykły
System monitoringu mobilnego składa się podobnych elementów, jak tradycyjny monitoring domowy czy przemysłowy. W jego skład wchodzą, zatem kamery, rejestratory, odpowiednie okablowanie, czujki ruchu, które wykrywają pojawienie się kogoś w pobliżu samochodu i momentalnie powodują uruchomienie nagrywania. Składniki systemu monitoringu mobilnego charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Ukrycie ich w samochodzie nie stanowi najmniejszego problemu. Sama instalacja również jest bardzo prosta. Jednak, podobnie, jak w przypadku monitoringu tradycyjnego, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Tutaj nieprawidłowe podłączenie przewodów może skutkować nie tylko zwarciem w systemie, ale również uszkodzeniem instalacji elektrycznej samochodu.

Tryby pracy monitoringu mobilnego
Monitoring mobilny działa w różnych trybach pracy w zależności od potrzeb. Może pracować przez cały czas, gdy ustawiony jest tryb ciągły lub włączać się w nocy po przestawieniu na tryb nocny. Istnieje możliwość ustawienia jego działania pod dyktando czujnika ruchu. Wówczas będzie się uruchamiał w momencie, wykrycia przez detektor ruchu w pobliżu samochodu. Istnieje także tryb mix polegający na tym, że w trybie czuwania nienagrywany jest normalny obraz, a jedynie poklatkowy. Normalny obraz zaczyna być nagrywany dopiero w chwili wykrycia ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy oszczędzać energię oraz miejsce na nośniku. 

Czy zakup monitoringu mobilnego to dobry pomysł?
Nasze parkingi niestrzeżone nie należą do najbardziej bezpiecznych. Skala wandalizmu rośnie, a kierowcy nie poczuwają się w ogóle do winy, jeżeli w trakcie manewrów uszkodzą czyjś pojazd. Dlatego monitoring mobilny bardzo się przydaje. Czasami koszty jego zakupu bardzo szybko się zwracają. Dzięki nagraniom możemy z łatwością rozpoznać osobę, która dokonała szkody. Nagrania mogą być także dowodem w toczącej się sprawie sądowej. 

Warto brać również pod uwagę efekt odstraszający. Do zestawu monitoringu dołączane są z reguły naklejki informujące o fakcie monitorowania danego pojazdu. Taka naklejka może stanowić dla złodziei czy wandali sygnał ostrzegawczy. Nie chcąc zbytnio ryzykować, przestępcy bardzo często rezygnują z próby kradzieży lub uszkodzenia auta. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *