Co ma wpływ na cenę monitoringu?

Co ma wpływ na cenę monitoringu?

Różnice występujące w cenach systemów monitorowania są ogromne i u przeciętnego Kowalskiego mogą wywołać szok. Dla osoby niezwiązanej z branżą instalatorską wydaje się niepojęte, aby rozwiązania spełniające dokładnie ten sam cel, tak bardzo różniły się ceną. Tymczasem na koszt zainstalowania monitoringu ma wpływ wiele, rozmaitych czynników. Oto niektóre z nich:

Typ wykorzystanych kamer
Poszczególne firmy wdrażające systemy monitoringu mogą stosować różne rodzaje kamer. To podstawowy powód różnic cenowych między ofertami. Najtańszym rozwiązaniem są tradycyjne kamery analogowe. Wystarczy jednak, że w systemie użyte zostaną najdroższe kamery IP i inwestycja staje się o wiele poważniejsza. Oczywiście tańsze, nie zawsze oznacza gorsze. Kamery analogowe także mogą się doskonale sprawdzić i stanowić skuteczny element ochrony obiektu i mienia. Jednak obraz rejestrowany przy użyciu kamer IP jest nieporównywalnie wyższej jakości. 

Na rynku dostępne są również kamery AHD, które stanowią pośrednie rozwiązanie między kamerami analogowymi, a kamerami IP, zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Cieszą się one ogromną popularnością wśród klientów. 

Użyty rejestrator
Jeżeli kamery można nazwać oczami systemu, jego sercem jest z pewnością rejestrator. To jeden z tych elementów monitoringu, na którym nie należy oszczędzać. Od niego w znacznej mierze zależy skuteczność systemu. Najtańsze rejestratory to wydatek rzędu kilkuset złotych. Nie mogą one jednak poszczycić się zbyt dużą trwałością i niezawodnością. Nie są również tak uniwersalne, jak droższe urządzenia. Im więcej kamer planujemy zamontować, tym lepszy i droższy rejestrator musimy kupić. Najdroższe urządzenia tego typu mogą nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Cena rejestratora zależy od jego marki, prędkości nagrywania oraz jakości kompresji. 

Chroniony obiekt
Gotowe, wykończone budynki z pewnością generować będą wyższe koszty instalacji. Niezbędne, bowiem będzie wykonanie w ścianach odpowiednich otworów, kanałów i przejść. Z tego względu zaleca się montaż monitoringu w momencie prac wykończeniowych. Cena instalacji zależy także od powierzchni chronionego obiektu. Im większa kubatura, tym więcej okablowania jest niezbędne. Nie można pominąć również kosztów dodatkowych akcesoriów służących do montażu. Oczywiście nie są to bardzo wysokie koszty, ale jak wiadomo grosz to grosza i może uzbierać się dosyć pokaźna suma. Chcąc skorzystać z usług doświadczonej, renomowanej firmy monterskiej, również musimy się liczyć z wyższym kosztorysem. To jednak kolejny element instalacji monitoringu, na którym nie warto oszczędzać.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *